"Enter"a basıp içeriğe geçin

131 spor karşılaşması corona virüsü nedeniyle ertelendi

Türkiye’de mart ayında görülen yeni tip corona virüsü (Covid-19) olayının akabinde 19 Mart 2020’de alınan kararla 2019-2020 döneminde futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda ligler ertelendi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı kararla Muhteşem Lig’de 12 Haziran’da tekrar başlayan dönem, Covid-19 tedbirleri çerçevesinde seyircisiz olarak tamamlandı. Basketbol ve voleybolda 11 Mayıs’ta, hentbolda ise 12 Mayıs’ta ligler şampiyon ve düşme olmadan tescil edildi.

2020-2021 döneminde her federasyonun belirlediği tedbirlerle başlayan liglerde heyecan seyircisiz olarak sürüyor.

Tüm dünyada ve Türkiye’de son periyotta yükselen Covid-19 olayları spor kulüplerinde de artıyor. Bu doğrultuda federasyonların yayınladığı talimatlara nazaran gruplardaki Covid-19 testi müspet çıkanlara nazaran takımların maçları erteleniyor.

Futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda şimdiye kadar 131 müsabaka için Covid-19 hadiseleri nedeniyle ertelenme kararı çıktı.

Profesyonel liglerde 2020-2021 döneminde şu ana kadar toplam 41 karşılaşma ekiplerde görülen Covid-19 olayları nedeniyle ertelendi.

Bu süreçte Muhteşem Lig’de 2, TFF 1. Lig’de 4, Misli.com 2. Lig’de 14 ve Misli.com 3. Lig’de 21 müsabaka oynanamadı. Bu karşılaşmalardan bir kısmı belirlenen takvim içerisinde oynanırken, başkaları de önümüzdeki devirde yapılacak.

Toplam 6 oyuncunun karantinaya alınması halinde karşılaşmaların ertelendiği basketbolda ING Basketbol Harika Ligi’nde 5, Herbalife Nutriton Bayanlar Basketbol Üstün Ligi’nde ise 4 maç yapılamadı.

Ekip takımlarında en az 4 oyuncunun Covid-19 testi müspet çıkması durumunda voleybolda karşılaşmalar erteleniyor. AXA Sigorta Efeler Ligi’nde 35, Misli.com Sultanlar Ligi’nde ise 26 müsabaka ertelendi.

Hentbolda atletlerinden 4 ve daha fazla kişinin Covid-19 testinin olumlu çıkması yahut atletlerden 6 ve daha fazla kişinin karantinaya alınması nedeniyle kadroların karşılaşmaları oynamıyor. Bu nedenle Erkekler Muhteşem Lig’de 9, Bayanlar Üstün Lig’de ise 11 müsabaka oynanmadı.