"Enter"a basıp içeriğe geçin

Abdurrahim Albayrak: Futbol ekibinin masraflarını 40 milyon euroya düşüreceğiz

Galatasaray Kulübü’nün ağustos ayı olağan divan heyeti toplantısı, bugün online olarak görüntü konferans formülü ile gerçekleştirildi.

Galatasaray Kulübü İkinci Lideri Abdurrahim Albayrak ve divan konseyi lideri Eşref Hamamcıoğlu, toplantıda üyelere seslendi.

“BAŞIMIZA GELENLER PİŞMİŞ TAVUĞUN BAŞINA GELMEDİ!”

Abdurrahim Albayrak, geçen dönemi 6’ncılıkla kapattıklarını hatırlatarak, “Hiçbir Galatasaraylının beklediği bir sıralama değildi. Herkes üzere biz de çok üzüldük ancak Galatasaray tam yol almışken koronavirüs tüm dünyayı sardı. Liglere orta verildi. Liglere verilen orta en çok bizi etkiledi. Liglerin tekrar başladığı birinci hafta Çaykur Rizespor maçında Fernando Muslera, Florin Andone’nin sakatlanmaları bizi derinden üzdü, gidişatımızda da önemli bir hasar meydana getirdi. Geçen dönem Galatasaray’ın başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi. Her şey üst üste geldi. Beklenmedik ve hiç kimsenin düşünmediği sakatlıklar, cezalar ve haksızlıklara maruz kaldık” diye konuştu.

“GİDERLERİ 40-42 MİLYON EURO’LARA DÜŞÜRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Geçen dönem 60 milyon Euro olan Galatasaray Futbol Kadrosu’nun sarfiyatını bu dönem 40-42 milyon Euro’lara düşürmeyi hedeflediklerini kaydeden Albayrak, şu tabirleri kullandı: “Geçen sene 60 milyon Euro olan Galatasaray Futbol Kadrosu’nun masrafını bu dönem 40-42 milyon Euro’lara kadar düşürmeyi hedefliyoruz. Biz, 6 transfer periyodu geçirdik. Bunların hepsini de artıyla kapattık. Herkes bizi zalimce eleştiriyor. Allah aşkına birtakım divan heyeti üyeleri de çıksın, elini vicdanlarına koysunlar ve uygun şeyler yaptığımızı da söylesinler. Yanlışsız kul olmaz. Kesinlikle kusurlarımız vardır ancak bunlardan ders alıyoruz. Uzun yıllardır farklı idarelerde oldum. Biz kulübe yarım saatliğine gelmiyoruz. Biz, muntazam bir formda saat 13.00’ten 19.00’a kadar kulüpte kalıyoruz. Bilhassa liderimiz çok önemli bir hastalığa yakalandıktan sonra ‘Galatasaray Lideri hasta oldu, kimse kulübe gitmiyor’ demesinler diye çok daha uzun saatler kalıyoruz. Galatasaray’ı sevenleri sevindirmek, sevmeyenleri sevindirmemek için büyük mesaimizi Türk Telekom Stadı’nda Galatasaray’a ayırıyoruz.”

“HER ÇIKAN BİZE VURMASIN, BİZE MORAL VERİN”

İşlerine daha önemli formda bakmaya başladıklarını belirten Abdurrahim Albayrak, “İşimize daha güzel, daha önemli bir biçimde bakmaya başladık. Harcamalarımızı önemli bir halde denetim altına almak için canla başla uğraşıyoruz. Bu seneyi karla kapatmayı hedefliyoruz. Bizde bu Galatasaray aşkı olduğu sürece kulübün bir kuruşunu sokağa atmayı Allah bize nasip etmesin. Bizim morale gereksinimimiz var. Herkes bir oldu. Birçok kulüp birbirine daha çok yaklaştı. Bize biraz moral verin. Her çıkan bize vurmasın” dedi.

“BU DÖNEM GALATASARAY İÇİN DÜZGÜN ŞEYLER OLACAK”

Geçen dönem çok büyük düşüncelerle karşı karşıya kalacaklarını lisana getiren Albayrak, “Her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe gereksinimimiz var. Herkes bizi aşağı çekmek istiyor. Geçen sene dönen dolapları gördünüz. Galatasaray’ı aşağı çekmek, durdurmak için ne yollara başvurduklarına hepimiz şahit olduk. Çok üzüldüm. Geçen dönem tekrar de galibiyetler devam edecekti. Sivas’ta başlayan hakem kusurları ve koronavirüsün gelmesiyle şanssız bir dönem geçirdik. Şampiyon olmaya çok muhtaçlığımız vardı. Şampiyon olacağımıza hem teknik takım hem futbolcular hem de topluluk çok inanmıştı fakat şanssız bir periyot geçirdik. Bu dönem Galatasaray için yeterli şeyler olacak. Kâfi ki bir ve birlik olalım” diyerek kelamlarını noktaladı.

EŞREF HAMAMCIOĞLU: GALATASARAY’DA LİYAKAT TEMELDİR

Galatasaray Kulübü Divan Şurası Lideri Eşref Hamamcıoğlu, Galatasaray’da liyakatin temel olduğunu kaydederek, “Bir kez daha dehşetle görüyoruz ki Sportif AŞ ile Galatasaray Spor Kulübü Derneği ortasındaki borç ve alacak bağlantısı, maalesef son 2 yıldır tüm genel şura ve divan konseyi toplantıları ile çeşitli platformalarda uyarılmasına karşın tıpkı vahametini sürdürmektedir. Galatasaray Sportif AŞ’nin, dernekten alacağı son 12 ayda yüzde 85 oranında artmıştır. Bağımsız kontrol şirketi raporunun son cümlesinde ‘Tahsili mümkün görülmeyen alacak’ olarak netilendirilmektedir. Bunun vahametini Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan mukaveleler kapsamında nerelere gidebileceğini Galatasaray Spor Kulübü üyelerine ve bilhassa Sportif AŞ yöneticilerinin dikkatine sunmak istiyorum. Galatasaray’da liyakat temeldir. Misyonlara talip olurken, misyon teklif edilirken ve bu misyonları kabul ederken ilgili şahısların liyakat konusunu gözden kaçırmamalar�� temeldir. Bunun dışında diğer kriter olamaz. Siyasi yahut ekonomik olsun ferdî tercihler bu atamalarda bir tercih sebebi olamaz. Galatasaray Spor Kulübü üyeleri, Türkiye’nin en güçlü insan kaynağıdır. Üyelerimiz ortasında ne ekonomistler ne profesörler ne yöneticiler var. Galatasaray Sportif AŞ’ye yapılan son atama vicdanlarda büyük rahatsızlık yaratmıştır. Bu hususun acilen çözülmesi temeldir. Galatasaray Sportif AŞ halka açık bir şirkettir ve idare heyeti koltukları sponsorluklarla yahut kasa kolaylıklarıyla elde edilebilecek kadar hafif bir yer değildir. Bu atamayı yapan, tercih eden ve bu atamadan haberi olmayan idare konseyi üyelerimizin vicdanlarını önüne koyarak bu mevzuyu değerlendirmelerini rica ediyorum” sözlerini kullandı.

“GEÇEN DÖNEM 60 MİLYON DOLAR’A YAKIN BÜTÇEYLE LİGİ 6’NCI BİTİRDİK”

Eşref Hamamcıoğlu, Galatasaray’ın günlük kararlar ve siyasetlerle yönetilemeyeceğini lisana getirerek, şöyle konuştu: “Geçen dönem ligi 60 milyon dolara yakın bir bütçeyle altıncı bitirdik. Olabilir, her vakit şampiyon olamazsınız. 17 milyon dolar bütçeyle Trabzonspor aşağı üst tıpkı sonucu elde etti. Gelinen noktada ‘Küçülmemiz ve öz kaynaklarımıza yönelmemiz lazım. Artık değerli transferler yapamayız.’ ideolojisi benimsenmiş ki yöneticilerimiz mevcut futbolcularımızla yine masaya oturarak pazarlık yapmak yoluyla 60 milyon dolarlık bütçeyi aşağı çekmeye çalışıyor. Ama Galatasaray, günlük kararlar ve siyasetlerle yönetilemez, yönetilmemeli. Kesinlikle futbol şubesini yönetenlerin bize en az 3 yıllık vizyon ortaya koyması lazım. Bu söylediklerini nasıl gerçekleştirecekler? Hangi insan kaynakları imkanıyla, hangi maddi imkanlar ve hangi bilgi ile yapacaklar?”

“İLETİŞİM FACİALARIMIZ ARTARAK DEVAM ETMEKTEDİR”

Galatasaray idaresinin, camiayı düzgün bilgilendiremediğini belirten Hamamcıoğlu, “Yapılan transferlerdeki rahatsızlıklar vakit zaman gündeme geldi. Gelinen basamakta Galatasaray topluluğunun bilgilendirilmesi, son derece özensiz hazırlanmış, vasıfsız bir üslupla gerçekleştirilen basın toplantılarıyla yapılamaz. Bu Galatasaraylıları derinden yaralamıştır. Bağlantı facialarımız artarak devam etmektedir. Galatasaray Spor Kulübünün resmi sitesi şahsî bildiriler ve şahsî konum almaların aracı olamaz. Buna müsaade verilmemeli” diyerek kelamlarını noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapalı.