"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çarpıcı Fenerbahçe değerlendirmesi! “Şımardıysan düşmana muhtaçlık yoktur”

SORU: Üstün Lig’de her hafta değişik sürprizler karşımıza çıkıyor. Fenerbahçe yenildi, Galatasaray toparlandı. Başakşehir kazanırken Beşiktaş yine inişe geçti. Trabzonspor ise beklenen çıkışı hâlâ yapamadı. Bu fotoğrafa bakınca kadrolar için neler söylersiniz?

GÜRCAN BİLGİÇ
Fenerbahçe ekip olarak, Konyaspor karşısına, “Nasıl olsa kazanırız” diye çıkınca mücadeleci beden lisanından uzaklaştı ve sonuç ortada.

FATİH DOĞAN
Alınan mağlubiyet sarı-lacivertlilerin şampiyonluk yolunu açabilir. Zira bu tokat, erken havaya giren ekibe ve topluluğa bir ikaz niteliğinde.

LEVENT TÜZEMEN
Erol Bulut’un Antalya galibiyetinden sonra ‘Ligi namağlup bitiririz’ açıklaması gereksizdi. Konya maçında yaptığı değişiklikler kusurluydu.

GÜRCAN BİLGİÇ: “Şımardıysan düşmana muhtaçlığın yok demektir” demişler. Fenerbahçe kadro olarak bunu yaşadı Konyaspor karşısında. “Nasıl olsa kazanırız” diye alana çıkınca, mücadeleci beden lisanından uzaklaşınca, sonuç ortada. Tek uygun yansıma hocasından, oyuncusuna kadar hepsinin “Ders almamız gerekiyor” sözüydü. Bu noktaya gelip, yanılgılarını bulmalılar. Bunu çözebilecek güçleri de var.

FATİH DOĞAN: Bu mağlubiyet F.Bahçe’nin şampiyonluk yolunu açabilir. Zira bu tokat erken havaya giren kadroya, topluluğa ve medyaya bir ihtar niteliğinde. Hiçbir maç oynanmadan kazanılmıyor. Ligin en yeterli takımına sahip olmak, şampiyonluğu garanti etmiyor. F.Bahçe’nin oyun temposunda ve orta saha dinamizminde düşüş gördüm. Grubunu haftalardır sırtlayan Ozan Tufan’ın temposu fikir F.Bahçe orta alanı yeteri kadar üretken olmadı. Bu maç gösterdi ki F.Bahçe’nin daha uyumu tamamlanmamış, tam ekip olamamış. Bu yüzden kendi alanında olsa bile tempolu oyun yapmakta zorlanıyor. Bunun için de vakte gereksinimi var.

AHMET ÇAKAR: Fenerbahçe birkaç haftadır şampiyonluğun en büyük adayı olarak ilan edilmişken Konya karşısında taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı. Kabul ediyoruz ki verilmeyen, bana nazaran muhakkak olmayan bir elle oynama nedeniyle iptal edilen golleri var. Fakat sonuçta kaybettiler. Durum üretmekte ezaları var. Bilhassa de bazen kilitlenip önemli defansif yanılgı yapıyorlar. Hâlâ favoriler lakin alınabilecek birtakım makus sonuçlar sonucunda bilhassa Lider Ali Koç, sportif yönetici Emre Belözoğlu ve teknik yönetici Erol Bulut üçgeninde önemli kırılmalar olabilir.

KAZANAN TAKIM KORUNMALI

LEVENT TÜZEMEN: Teknik yönetici Erol Bulut, Fenerbahçe’nin başına tırnaklarıyla kazıyarak geldi. Genç ve yetenekli bir teknik adam. Fakat telaffuzlarda ve aksiyonlarda bir bütünlük olmalı. Erol Bulut, kazanılan maçların tahlilini yaparken şöyle demişti: “Takım olarak biz diye düşünüyoruz.” Lakin Samatta transferinde söylediği, “Önce Samatta’yı yazacağım, sonra grubu kuracağım” telaffuzunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Zira bu telaffuz biz değil, ben merkezlidir. Tekrar Erol hocanın Antalya galibiyetinden sonra ‘Ligi namağlup bitiririz’ açıklaması gereksizdi. Ayrıyeten Konya maçında yaptığı değişiklikler de kusurluydu. Pelkas çok yetenekli, hırslı ve ekibi ateşleyen bir oyuncu. Oyundan alınması yanlıştı. Herkesi oynatarak Erol hoca gönül almayı bırakmalı. Kazanan kadroyu istikrar ismine muhafazalı.

AVCI TRABZON’DA YENİ BİR DEVİR BAŞLATACAK

BİLGİÇ: Trabzonspor yüksek karakter gösterdi. Kilit oyuncuları ya yoktu ya çok berbat oynadı ancak grup olarak dik durmaya çalıştılar. Öne çıkan, çizgi halinde kalan Alanyaspor defansını da birkaç kere avladılar fakat konumları değerlendiremediler. Abdullah Avcı ile yeni bir periyoda girecekler. Şayet Avcı, bu kriz periyodunu “1-0 takımı” yapıp geçmeye çalışırsa şaşırmam. Kazanarak baskıdan kurtulup, sonrasında planlarını uygulamak istemesi gerekiyor.

TÜZEMEN: Trabzonspor dönem başından beri en derli toplu oyununu Alanyaspor’a karşı sergiledi. Grup halinde savunma yaptı, alanları daralttı ve rakibe hamle edebilecekleri alan bırakmadı. Kontrataklarla da konum üretti. Bilhassa Djaniny, çabukluğuyla Trabzonspor’u hamleye taşıdı ancak son vuruşlarda tesirli olamadı. Sonuçta Trabzonspor, Alanya’yı kendi oyununa mahkum edip haklı bir puan kazandı.

FALCAO DA GELİNCE İŞLER RAYINA GİRER

LEVENT TÜZEMEN: Kriz periyodunda Erzurum ve Ankaragücü’ne karşı alınan galibiyetler altın kıymetindeydi. Sivas deplasmanı kırılma maçıydı. G.Saray kazanarak tepeye yapıştı. Sivas’taki galibiyetin 3 tane ehemmiyeti var. 1-Terim’in idareyle yaptığı ve “Oyuncularımı medyanın kucağına itmeyin” telaffuzunun ne kadar yanlışsız olduğunu gördük. Terim, Belhanda- Feghouli ikilisini yine kazandı. 2-G.Saray dönem başında övgü ile bahsedilen ülkü takımına kısmen döndü. Ben buna fabrika ayarları diyorum. Uzun bir ortadan sonra Arda, Emre Kılınç, Feghouli ve Belhanda birlikte oynadılar. Taylan da tek ön liberoydu. Bu ayarlar Falcao’nun katılmasıyla rayına oturacaktır. 3-Arda Turan âlâ bir önder ve kaptan olduğunu kanıtladı.

AHMET ÇAKAR: Galatasaray ite kaka kazanıyor. Üstelik Erzurum’dan sonra Sivas deplasmanını da geçtiler. Sivas’tan sağ çıkabilmek her ekibin harcı değil. Takım kalitesi F.Bahçe ve Başakşehir kadar olmasa da yarışı kovalayabilirler.

GÜRCAN BİLGİÇ: Eksiklerine karşın Sivasspor maçını 60. dakikaya kadar yüksek tempoda oynamaya çalıştı Galatasaray. Santrforsuz oynadığından kenar değil merkez hamlesi tercih etti. Teğe birde yetenekli oyuncuları ile zorladı ve golleri de buldu. Sivas penaltıyı kaçırmasa ya da Okan Kocuk beş net kurtarış yapmasa diğer bir senaryo konuşurduk. Sonuç; kazandı lakin meselelerini çözemedi.

FATİH DOĞAN: Sivas maçında Belhanda, Feghouli, Babel ve Arda dörtlüsünün eski günlerini hatırlatan istekli oyunu sonuca etki etti. Terim’in kanat beklerinin önünü açan, 4-3-3’e dönen sistem değişikliği bir teknik adam dokunuşu olarak ön plana çıktı. Bu cins değişikliğin Arda, Belhanda ve Emre Kılınç’a olumlu yansıdığını düşünüyorum. Fakat gördük ki G.Saray’ın bu haftaki toparlanmış oyununun yanı sıra hakem yanılgılarının da lehine olduğunu söylemeliyiz. Hakem Abdulkadir Bitigen, G.Saray’da Marcao’nun yaptığı ikinci penaltıyı vermedi. Marcao’nun verilen penaltıda sarısı da atlanmıştı. Marcao bir Anadolu ekibinde olsaydı her maç kırmızı kart görürdü.

ERSİN, BEŞİKTAŞ İÇİN YETERSİZ BİR KALECİ

ÇAKAR: Beşiktaş’ta malumun ilamları oluyor. Bu takım, kaleci ve konsantrasyon eksikliğiyle olacağı bu. Kazandıkları maçlarda bile fazla ses getirmiyorlardı. Takım planlaması kesin yanlış. Ersin geleceğin büyük kalecisi olabilir ancak şu anda Beşiktaş için yetersiz. Sergen Yalçın ile dillenmese bile idare ortasında büyük sorunlar var. Bu hem görülüyor hem de hissediliyor.

DOĞAN: Sergen Yalçın’ın haklı da olsa oyuncularını kamuoyunun önüne atması tam bir fecaat. Şayet dönemi bu oyuncularla oynayacaksanız kamuoyunun önünde bu kadar tenkit yapamazsınız. Size yapılan haklı tenkitler karşısında feveran edip oyunculara yaptığınız olağan bir durummuş üzere davranmak usta teknik adamlık refleksiyle uyuşmaz.

10 KİŞİ PLANI YOK

TÜZEMEN: Beşiktaş 10 kişi kaldığı maçlarda maalesef akort bozukluğu yaşıyor. Sergen hocanın yenilen goller için sonucu Welinton üzerinden okumasını gerçek bulmuyorum. Sonuçta Welinton’un bütün dönem kart görmeden ya da sakatlanmadan oynayacağını düşünmüyorum. Sergen hoca Beşiktaş’ın 10 bireyle de nasıl oynayacağını planlamalı. BİLGİÇ: Yenilen goller ferdî kusurlardı; evet. Sergen hocayı sonuçtan sorumlu tutmam fakat oyundan fiyatım. Beşiktaş bir performans grubu. Kilit oyuncular güzelse kazanacak, yoksa iki berbat, bir uygun seyredeceğiz.

EN BÜYÜK FAVORİ YENİDEN BAŞAKŞEHİR

ÇAKAR: Başakşehir şampiyonluğun en az F.Bahçe kadar favorisidir. Dehşetli bir takım kalitesi var. F.Bahçe’den bile düzgün olduğu sav edilebilir. Chadli üzere bir oyuncu alanlara döndü. İki asist yaptı ve Başakşehir kazandı. Birinci 4 maçında makus sonuçlar alan Başakşehir, ufak ufak doruğa yerleşti ve bakın göreceksiniz ya şampiyon olacaklar ya da ikinci. Bu tezimde da çok eminim.

DOĞAN: Ligin en güçlü takımı F.Bahçe ile birlikte Başakşehir’e ilişkin. Bir grubun ideolojisi değerlidir. Okan Buruk, M.United maçında Mahmut’un yokluğunda Mehmet Topal’ı yedek bırakıp daha ofansif oyuncuları alana sürüp kazanmıştı. Birebir Buruk ligde bu sefer Mehmet Topal ile zafere uzandı. İşte Başakşehir’in gücü ve sırrı bu. 11’de oynayanı, sonradan gireni hepsi maç kazandırmaya hazır.

Bu yazı yorumlara kapalı.