"Enter"a basıp içeriğe geçin

Colin Kazım-Richards İngiltere’de maruz kaldığı ırkçılığı anlattı! “Londra’da kelepçelendim”

Futbol hayatını Meksika’nın Pachuca ekibinde sürdüren eski ulusal oyuncu Colin Kazım Richards, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin akabinde dünyada başlayan ırkçılık tartışmaları hakkında görüşlerini lisana getirdi.

Anasının Kıbrıs Türkü, babasının ise Antigualı olduğunu ve kökeniyle gurur duyduğunu belirten 33 yaşındaki oyuncu, “Kariyerim, her türlü ırkçılığa, zorbalığa ve ağırlıkçı davranışlara karşı inatçı duruşumdan ötürü etkilendi. Bütün hayatım boyunca kulüp taraftarlarının, hocaların, polisin, antrenörlerin, başkanların ve siyasi sistemlerin elinde istenilmeyen muameleye maruz kaldım.” tabirlerini kullandı.

Kendisi üzere siyahilerin topluluğun birçok sahasında ayrımcılık yaşadığını vurgulayan Colin Kazım, başından geçen bir hadisesi şöyle anlattı:

“EURO 2008’den döndükten bir gün sonra Londra’da kelepçelendim ve yüz üstü mekana yatırıldım. Ne için? Hoş bir otomobil sürdüğüm ve tanımlamalara uyduğum için. Bu vukuat ben tek bir söz dahi etmeden oldu. Elbette suçlanmadım ya da tutuklanmadım, zira yanlış hiçbir şey yapmamıştım.”

Arsenal altyapısında oynadığı devirde grup arkadaşlarından ırkçı muameleler gördüğünü kaydeden Colin Kazım, “Arsenal’de küçük bir çocukken saç örgülerim yüzünden laflı tacize uğradım. Haftalarca devam etti ve ben reaksiyon verince kulüpten uzaklaştırıldım. Hayallerimin kulübünü bırakmak zorunda kaldım zira beni himayeyi reddettiler. 12 yaşındayken bile bu duruma katlanmayacak kadar kendimi biliyordum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yazı yorumlara kapalı.