"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eşref Hamamcıoğlu’ndan TFF’ye flaş öneri! Play-off…

Galatasaray Kulübü Divan Konseyi Lideri Eşref Hamamcıoğlu yaptığı açıklamada, TFF’nin son devirde aldığı kararları sahih bulmadığını lisana getirerek, “Salgın derdinin devletimizi derinden etkilediğinden beri federasyonun almış olduğu kararları, süreç ve zamanlama olarak çok isabetli bulmuyorum” dedi.

Salgının birinci periyodunda liglerin oynanmamasına yönelik taleplerin TFF tarafından müsait görülmediğini aktaran Hamamcıoğlu, şunları kaydetti:

“Ligler seyircisiz oynansın, velev oynanmasın’ feryatları yükselirken federasyon ‘Hayır oynanacak’ dedi. Sonuçlarını gördük. Bu sonuçları en ağır yaşayan kulüplerden biri de biziz. Bu kadar haber birikimi ve data varken, federasyonun, anladığımız kadarıyla Sıhhat Bakanlığının desteğini almaksızın yahut sorumluluğu paylaşmaksızın, ’12 Haziran’da ligler seyircisiz oynanacaktır’ kararını çok yadırgıyorum. Hem sporsever bir yurttaş hem de Galatasaray Kulübü Divan Heyeti Yöneticisi olarak yadırgıyorum. Spor müsabakalarındaki tek paydaş onu yöneten federasyon, müsabakalar katılan sporcular, yönetimciler ile basın mensupları değil. Bunların aileleri var. Bu gruplara gönül veren taraftarlar var.”

Galatasaray Kulübü Divan Konseyi Yöneticisi Hamamcıoğlu, maçların oynanması için müsait kuralların bulunmadığını savunarak, “Şimdi 12 Haziran’da oynanacağını varsayalım, devletimizde bir seyahat yasağı var şu anda. Deplasmana gidecek gruplar nasıl seyahat edecek. Hangi otellerde hangi koşullarda kalacaklar. Federasyon tarafından bu düşünülmüşse açıklanmalı ki kişilerde en ufak bir kaygı olmasın. Burada en değerli öge olan sporcularımız ne düşünüyor? Sıhhat konusunda bu kadar hassas olduğumuz bir periyotta bunlara ‘Hadi gelin oynayacaksınız’ diye bir buyruk veremezsiniz” tabirlerini kullandı.

Futbolcuların uzun vakitten beri bağlı bulundukları derneklerden fazla kendilerini aktarım eden anonim şirketlerinin çalışanları statüsünde olduğunu anlatan Hamamcıoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Burada bir emekçi patron ilgisi var. Ligler açıldıktan sonra bizim bir idarecimiz, sporcumuz salgına yakalanırsa, bu çalıştığı sırada uğradığı bir kaza olacak sonuçta. Burada iş kanunu, sigortalar devreye girer. Bunun altından kim kalkacak. Liglerin 12 Haziran’da başlamasının getirebileceği olumsuz sonuçların sorumlusu kim? Bunun görünür olması lazım. Bu işin evvel takip edilebilir bir sorumlusunun çıkması lazım. Çok muvaffakiyetle bu işi sürdüren Sıhhat Bakanlığının Bilim Konseyi var, onlardan oynanabileceği konusunda bir yeşil ışık gelmedi. Federasyon bu türlü bir sorumluluğun altına girebiliyorsa, bunu açık olarak beyan etmeli. Federasyonun protokolünü gördük. Bunların büyük bir çoğunluğu uygulanamayacak kurallar. Umarım federasyon bu kararını tekrar gözden geçirir ve yeni bir karar alır.”

Eşref Hamamcıoğlu, Harika Lig’in tamamlanması konusunda hengam devir farklı senaryoların da konuşulduğunu anlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunlardan biri ‘Beyaz Lig’ yapmak. Yani ligi bu sene oynanmamış kabul etmek. Bu da spor ruhu açısından büyük adaletsizlik olur diye düşünüyorum. Zira yıl boyunca muvaffakiyet için uğraş etmiş sporcularımız var. Fikirlerine çok paha verdiğim kulüp üyelerimiz, dostlarımızla konuştuğumda tahminen birinci 4 sırada bölge alan ekipler arasında bir play-off yapmak olabilir. Zira puan sıralamasına bakınca şampiyon olma mümkünlüğü olan 4 kulüp var. Bunlar arasında play-off yapılabilir. 12 Haziran’da değil de daha ileriki bir tarihte olabilir. Ligden de düşme kalksın ve seneye de lig 20 ekiple oynansın.”

Eşref Hamamcıoğlu, marazı nedeniyle ameliyat geçiren kulüp yöneticisi Mustafa Cengiz’in bir an evvel sıhhatine kavuşmasını dileyerek, “Sizin aracılığınızla bir sefer daha kıymetli Yöneticimize, ailesine, sevenlerine ve tüm camiamıza ‘geçmiş olsun’ dileklerimizi iletmek istiyorum. En büyük temennimiz bir an evvel şifa bulup, tekrar aramıza dönmesidir” dedi.

Mustafa Cengiz’in birinci ameliyatının başarılı geçtiğini anlatan Hamamcıoğlu, “Dualarımızla ve olumlu güçle kendisine destek vermekten gayrı bir şey şu an elimizden gelmiyor. Şimdilik yalnızca yakınları görüşüyor. Bildiri yoluyla temennilerimizi iletebildik. Birinci olarak dimağ ameliyatı yapıldı. Muvaffakiyetle geçtiğini öğrendik. Arızalı olabilecek hadisenin ortadan kaldırıldığını duyduk, sevindik. Bundan sonra gayri aşamalar devam edecektir. Kendisine güç diliyoruz. Liderimizin savaşçı ve inatçı kişiliği, bunu olumlu manada söylüyorum, bu işin üstesinden gelmesine en büyük yardımı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Eşref Hamamcıoğlu, Galatasaray’ın da başka kulüpler üzere koronavirüs salgınından etkilendiğini vurgulayarak, “Galatasaray da gelir sarfiyat üzerine kurulmuş bir kulüp. Ama bir şirketten farklı olarak kendisine gönülden bağlı taraftarları var. Burada beklenen gelirler sağlanamıyor. Bunların en kıymetlisi de maç gelirleri. Vesair yandan Galatasaray’ın olmazsa olmazı olan taraftarlar müsabaka keyfinden mahrum kaldı” diye konuştu.

Kestirim edilemeyen salgına karşı bir plana sahip olmadığını aktaran Hamamcıoğlu, şunları söyledi:

“Galatasaray salgından birinci etkilenen kulüplerden biridir. Imamımız, 2. yöneticimiz ve gayrı başkanlarımız bundan birinci başta etkilendi. Şükürler olsun ki sıhhat kuruluşlarının dehşet desteğiyle bunu hasarsız atlattık. Lakin bu sorun bitti demek değildir. Bütün yerküre bir 2. dalgadan kelam ediyor. O bakımdan öteki kulüpler üzere Galatasaray’ın maddi hasarı çok olacaktır. Türkiye’de aslında kulüplerin maddi durumları çok güzel değildi. Bir de üzerine bu türlü salgın gelince bunun altından kalkabilmek için topyekün bir seferberlik lazım. Buna kamunun da iştirak etmesi lazım.”