"Enter"a basıp içeriğe geçin

Istek Çalımbay: Risk olmadan ligleri başlatmak gerekiyor

Yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle liglere verilen arada Demir Küme Sivassporlu futbolcular, belirlenen kurallar dahilinde kulüp tesislerinde kümeler halinde çalışmaya devam ediyor. Test sonuçları negatif çıkan kulüpte teknik yönetici Istek Çalımbay, açıklamalarda bulundu.

RİSK BİTTİKTEN SONRA FUTBOL OYNANMASI GEREKİYOR

Çalımbay, Üstün Lig müsabakalarının 12 Haziran’da başlayacak olmasının erken alınmış bir karar olduğunu belirterek, 60 güne yakın müsaade verildi. Kimse istediği antrenmanları yapamadı. Bu boşluk lige verilen aranın neredeyse iki katı. Bu yüzden sporcuların hazırlanması çok güçlükle. Vakalar ve risk devam ederken liglerin başlatılması bence çok büyük yanlış. Risk yoksa zati biz oynamak istiyoruz ancak risk varsa da oynamak istemiyoruz, en küçük riske girmek istemiyoruz. ‘Evden çıkmayın, arayı koruyun, maske takın’ deyip sonradan arkadaşları alıp oynatmamız biraz tezat oluyor. Risk külliyen bittikten sonra futbol oynanması gerekiyor. Kıymetli olan insan sıhhati. Dikkat etmemiz gereken bir güruh şey var. Futbolda temassız oynama üzere bir bahtın yok. Antrenmanlarda bile velev istemez temas oluyor. En düzgünü risk olmadan ligleri başlatmak gerekiyor. Risk ve vaka varsa bence oynanmaması gerekiyor. Birkaç vaka varken, maçları iptal ettik. Artık vakalar varken maçları oynatmaya çalışıyoruz. Sıhhat Bakanımız Fahrettin Koca olsun, Bilim Şuramız olsun, eksiksiz çalışıyorlar. Hoş bir gidişat var. Futbolu bu riske katmak çok akıllıca değil dedi.

TEKNİK ADAMLARIN FİKRİ ALINMADI

Sporcuların pandemi sürecinden tedirgin olduğunu kaydeden Çalımbay, Sporcuların yüzde 90’ı tedirgin, bu ortamda oynamak istemiyor. Bizde hiç antrenmana çıkmayan arkadaşımız var. Ona da değer duyuyoruz. Uygun bir ortam yok şu an. Herkes bezgin, gergin ve niyetli. Risk ortadan kalkınca futbolun o hengam başlaması lazım. 12 Haziran’da liglerin başlatılmasına karar verilirken hiçbir teknik adamdan fikir alınmadı. Futbolun içinde olan, futbolu oynatan, arkadaşları motive etmeye çalışan bizleriz lakin bizlerle maatteessüf bir görüşme olmadı. Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Şenol Güneş’i ve Türkiye Futbol Federasyonu Yöneticisi Nihat Özdemir’i aradım. ‘Bizleri bir araya getirin, görüşelim ve hoş bir fikir bulalım’ dedim lakin maatteessüf bunların hiç biri olmadı. Bana nazaran Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği ve Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği de yeteri kadar tartısını koyamadı. Oyuncuların taleplerini gündeme getiremediler. Hakikat düzgün bir organize olunamadı diye konuştu.

LİGLER EYLÜL AYINDA BAŞLAYABİLİRDİ

Hafta içinde birçok futbol kulübünde Kovid-19 vakasına rastlanıldığının hatırlatılması üzerine Çalımbay, Ligler başlayınca bu kadar müspet vakanın çıkması durumunda liglerin oynatılması imkansız. Beşiktaş, Erzurumspor üzere ekipler 14 gün karantinada. Kimi arkadaşlarımız da bu türlü. Oyuncular darmadağın oldu. Nasıl lige hazırlanacaksınız ki Bana nazaran aşikâr bir vade baş olarak dinlenmeleri gerekiyor. Benim kendi mütalaam ligler eylül ayında başlayabilirdi. Ligden evvel 8 maç oynanabilirdi. Yüzde yüz tahlil bulunabilirdi. Sıkıştırıp oynatmak bence sahih değil. Akıllı bir formda karar vermemiz gerekiyor. Ligde en avantajlı kadrolardan birisiyiz. Biz de lig oynansın istiyoruz fakat riskin az olduğu periyotta maçlar başlasın sözlerini kullandı.