"Enter"a basıp içeriğe geçin

Jeremain Lens’ten Galatasaray derbisi yorumu! “Derbi hissiyatında geçmedi”

Beşiktaş’ın Hollandalı kanat oyuncusu Jeremain Lens, Muhteşem Lig’de kalan 8 haftanın seyircisiz oynanacak olmasıyla ilgili, “Garip bir durum. Şöyle ki; biz Galatasaray maçını da seyircisiz oynadık. Oradaki hissiyat hakikaten derbi maçı hissiyatı üzere değildi. Taraftarlar bizim için çok değerli. Bizim taraftarımız maç içinde bizi çok iten, destek veren bir taraftar kümesi. O manada onların eği çok değerli. Artık bizde o destekten mahrum kalacağız” dedi.

Pandemi sürecinde idareden aldığı müsaadeyle devleti Hollanda’ya gitmesiyle ilgili konuşan Jeremain Lens, “Türkiye’de aşağı yukarı 3 hafta yalnız geçirdim. Hollanda’ya gitmek, ailemle birlikte olabilmek için kıymetliydi. O periyotta kimse bu durumun ne kadar süreceğini bilmiyordu. Kimsenin bir fikri yoktu. O devirde ailemin yanında olmak güzeldi” diye konuştu.

Pandemi sürecinde kişilerin birçok şeyin kıymetini anladığına dikkat çeken Hollandalı futbolcu, “Öncelikle şükretmeyi öğrendik. Alışılagelmiş koşullarda bir kısıtlama olmadığında her halde hayatın tadını çıkartabiliyorsunuz. İstediğinizi yapıyorsunuz; mektebe, işe gidebiliyorsunuz, ailenizle birliktesiniz, dışarı çıkabiliyorsunuz. Ancak karantina periyodunda bunlar güçlükle hale geldi. Velev istemez kişilerin bütün özgürlükleri elinden alındı. Kimi kişiler, sıhhat tasasından ötürü ailelerindeki kişileri göremediler. Mesela ben; dikkatli, temkinli olmaya, ailemdeki yaşlı beşerlerle temas kurmamaya çalıştım. Bu manada sahiden çetin bir periyottu lakin birçok şeyin kıymetini bilmeyi öğrendik bence” sözlerini kullandı.

Karantinada yemek yapma konusunda kendini geliştirdiğini söz eden Lens, “Ben yemek yapmayla ilgili yeteneğimi içten içe biliyordum. Ben kuzenimle yaşıyorum. Umumide yemekleri o yapıyor ya da dışardan söylüyoruz. Bu devirde hem yeni yemekler yapmaya hem de daha evvelce yaptıklarımı daha uygun yapmaya başladım. Mesela, televizyon izlemeden evvel biraz yemek yapıyordum, sonra televizyon izliyordum, sonra tekrar yemek yapıyordum. O yemeği yalnız yiyordum. Aileden, eşten, dosttan kimse yoktu. Lakin bir manada benim için âlâ oldu. Daha uygun bir şef haline geldim” halinde konuştu.

Mart ayında son olarak oynadıkları Galatasaray maçının seyircisiz oynandığı için derbi havasında geçmediğini söyleyen Lens, şu tabirleri kullandı:
“Yaklaşık 2-3 haftadır kadro halinde idmanlar yapıyoruz. Pek uygun gidiyor. Hem düzgün antrenmanlar yaptık hem de yavaş yavaş maç temposunu yakalamaya başladık. Cumartesi günü de birinci maça çıkacağız. Garip bir durum. Şöyle ki; biz Galatasaray maçını da seyircisiz oynadık. Oradaki hissiyat nitekim derbi maçı hissiyatı üzere değildi. Taraftarlar bizim için çok kıymetli. Bizim taraftarımız maç içinde bizi çok iten, destek veren bir taraftar kümesi. O manada onların eği çok kıymetli. Artık bizde o destekten mahrum kalacağız. O destekten mahrum olunca, kendi yeteneklerimize, kalitemize daha çok odaklanma durumunda kalacağız. Gelgelelim stada gelemeseler de nerede olurlarsa olsunlar, bizi kalpten desteklemeye devam edecekler. Şu an kıymetli, hala bir maksadımız var. Ligde hala yapabileceğimiz şeyler var. Makul bir maksadımız var, bu hedefi gerçekleştirirsek aslında taraftarlarımızı gururlandırmak, onları memnun etmek için bir sebebimiz olur.”

Seyircisiz oynanacak maçların iç alanda performansı etkileyebileceğine dikkat çeken tecrübeli futbolcu, “Taraftar tesiri olmayınca iç alandaki istikrarlar biraz değişebiliyor. Lakin bu mutlaka bir bahane olamaz. Sonuçta biz Beşiktaşız. Kaliteli bir takımsak performansımızı her koşulda yukarıda tutmamız gerekiyor. Ligin kalan kısmında uygun bir sonuç elde etmek için önümüzde hala bir fırsat var” dedi.

Futbol kariyerinde daha evvel hiçbir devir 3 aylık bir ara olmadığını söyleyen Lens, “Ancak burada şöyle bir şey var. Rakiplerimiz için de birebir şey kelam konusu. Artık hava ısınıyor, bunun o denli ya da bu türlü tesiri olacak. Lakin maçlar nispeten geç saatte oynanacak. Daha evvel yaşadığımız bir durum olmadığı için birtakım şeyleri öngöremiyoruz” formunda konuştu.

Kendi maçlarını kazanarak, rakiplerinden puan kaybı beklemeleri gerektiğinin altını çizen Hollandalı futbolcu, “Az öncede söyledim, hala gayelerimiz var. Lakin şampiyonluktan bahsedeceksek biraz şanlı olmamız gerekebilir. Lakin Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi üzere gerçekçi gayeler de var. Ne olacağını bilemezsiniz. Biz tüm maçlarımızı kazanırsak, rakiplerimizin puan kaybetmesi durumunda, bir bahtımız olabilir. Burada bizim yapmamız gereken şey maçlarımızı kazanıp, rakiplerimizi beklemek” sözlerini kullandı.

Siyah-beyazlı ekibin teknik yöneticisi Sergen Yalçın’ın futbolcularla nasıl muhabere kuracağını çok uygun bildiğini belirten Lens, şöyle konuştu:
“Kariyerim boyuncu birçok teknik yöneticiyle çalıştım. Sergen öğretmenin şöyle farklı bir noktası var. Hem üst seviye futbol oynamış hem de şu anda teknik yöneticilik yapan seçkin kişilerden birisi. Sonuçta 70’lerden, 80’lerden kalan bir insan değil. Oyuncuyla nasıl muhabere kurması gerektiğini çok uygun bilen, antrenmanda bir şey açıklaması, anlatması gerektiği devir bunu nasıl anlatacağını, anlatırken o deneyimi gösterebilen bir teknik yönetici. Onla çalışmak şık ve sahiden kıymetli bir teknik yönetici.”

Son olarak karantina devrinde birçok eski seri ve sineması izlediğini söyleyen Jeremain Lens, taraftarlardan da kalan haftalarda destek istedi. Hollandalı tecrübeli futbolcu kelamlarını şöyle noktaladı: “Bizi desteklemeye devam ettiklerini biliyoruz. Biz meydanda elimizden geleni yapıyoruz. Onlardan da meydanda dışında bize destek olmalarını rica ediyoruz. Birlikte şık bir sonuca ulaşabiliriz. Bu periyotta birliktelik her şeyden kıymetli. Beşiktaş ailesi olarak erişebileceğimiz bir amaç var. Birlikte bu gayeye erişelim.”

Bu yazı yorumlara kapalı.