"Enter"a basıp içeriğe geçin

Muhteşem Lig o istatistikte Avrupa 4.sü

Milletlerarası Spor Araştırmaları Merkezinin (CIES) hazırladığı raporda, Avrupa’nın 35 liginde 2017/18 döneminden bugüne kadar dakika başına en fazla penaltı düdüğü çalınan liglere ve gruplara nokta verildi.

Üstün Lig, her 238 dakikada bir penaltı kararı alınmasıyla Avrupa’da bu yerde dördüncü sırada mekan aldı. Ligde 846 müsabakada 320 defa penaltı atışı yapılırken, bunların yüzde 76,6’sı golle sonuçlandı.

Avrupa’da dakika başına en çok penaltı atışına başvurulan ligler arasında Polonya (230 dakika) tepede mahal alırken, Ukrayna (231 dakika) ve Sırbistan (233 dakika) birinci 3’e isimlerini yazdırdı.

Üstün Lig’de en çok penaltı kullanan Galatasaray

Avrupa’da dakika başına en çok penaltı kullanan Harika Lig ekibi ise her 313 dakikada bir lehine penaltı düdüğü çalan Galatasaray oldu.

94 müsabakada 27 kere lehine penaltı kararı verilen sarı-kırmızılı ekip, penaltı atışlarının yüzde 77,8’ini golle sonuçlandırdı ve Avrupa liglerinde dakika başı en çok penaltıdan yararlanan 13. ekip olarak dikkati çekti.

Trabzonspor, 94 maçta 26 defa penaltı vuruşu kazanırken, 325 dakikalık ortalamasıyla Avrupa’da 17. sırada nokta aldı. Bordo-mavili ekip, penaltı atışlarının yüzde 69,2’sinde muvaffakiyet sağladı.

Fenerbahçe ve Kasımpaşa 22’şer, Aytemiz Alanyaspor 20, İttifak Holding Konyaspor ve Beşiktaş 19’ar penaltıyla Avrupa’da dakika başı en çok penaltı atan ekipler listesinde öne çıkan öteki Türk ekipleri oldu.

Bu sahada dorukta, 209 dakikada bir penaltı atışı kullanan Sırbistan’ın Kızılyıldız ekibi bölge aldı.

Bu yazı yorumlara kapalı.