"Enter"a basıp içeriğe geçin

Selahattin Baki: Futbol A Grup idaresinde yanlışlar yaptık

Fenerbahçe Idare Şurası Üyesi Selahattin Baki, Futbol Akademi Altyapı Koordinatörü olarak vazifeye getirilen Tahir Karapınar ile ilgili olarak, “Önümüzdeki dönemden itibaren A Grup ile altyapı arasında değerli bir hizmet üstlenecek. Arada bir köprü hizmeti görecek. Bu 8 haftalık süreç hem onun hem bizim avantajımıza. A Ekibimize da pro lisansı olduğu için yardımcı olacak. 8 haftanın ahir altyapıdaki vazifesine devam edecek. Dereağzı’na gittikten sonrada Samandıra’daki köprü hizmeti bitmeyecek” dedi.

Fenerbahçe Idare Şurası Üyesi Selahattin Baki, Futbol A Ekip ve altyapı yapılandırması ve Samandıra Can Bartu Tesisleri’ne kurulan FenerLAB tahlil merkezi ile ilgili kulüp televizyonuna açıklamalarda bulundu. Futbol A Grubu ile alakalı son 2 yıldır yanlışlar yapıldığını tabir eden Baki, “Bunları üzerimize alıyoruz. Ders çıkartarak, çok daha sakin ve çok daha ince eleyip sık dokuyarak, adımlar atıyoruz. Bu adımların ne olduğu hem yöneticimiz hem idare konseyi tarafından, seri ahir tek tek açıklanacaktır. O hususta taraftarın içinin rahat olmasını istiyorum. Sonuç itibariyle şimdi dönem bitmedi. Birtakım tenkitlere bakıyorum, dönem bitmiş üzere bizden açıklama bekleniyor fakat unutmamak gerekiyor ki, 8 hafta daha lig devam edecek. Kupa maçlarımız devam ediyor. Münasebetiyle seri bittikten sonra birtakım açıklamalar yapıp, taraftarlarımızın yüreğine su serpeceğiz” halinde konuştu.

Futbol Akademi Altyapı Koordinatörü olarak vazifeye getirilen Tahir Karapınar ile ilgili de haberler veren Selahattin Baki, “Biz A Ekiple bir arada altyapıyla ilgili de birtakım adımlar atma kararı aldık. Yaptığımız araştırmalarda, bilhassa Ege kesimindeki futbolcu havuzuna hakim olmasından ötürü, 37 yaşına kadar profesyonel futbol oynamış bir kariyeri olmasından ötürü, Türk futbolundaki bize ulaştırılan referanslarından ötürü; evlatlara dokunma, babacanlık, ağabeylik üslubu altında düzgün öğretmenlik yapmasından ötürü, altyapı için ittifaka vardık. Kendisinin pro lisansı var. Önümüzdeki seriden itibaren A Ekip ile altyapı arasında kıymetli bir hizmet üstlenecek. Arada bir köprü vazifesi görecek. Önemli bir vazifedir. Bu 8 haftalık süreç hem onun hem bizim avantajımıza. A Ekibimize da pro lisansı olduğu için yardımcı olacak. 8 haftanın ahir altyapıdaki hizmetine devam edecek. Dereağzı’na gittikten sonrada Samandıra’daki köprü hizmeti bitmeyecek. O bağlantı daima devam edecek. Kendisine resmi ağızdan bir kez daha ‘Fenerbahçemize beğenilen geldin’ diyorum” diye konuştu.

Dönem sonuna kadar ellerindeki takımla devam edeceklerini lisana getiren Baki, “Camiamız teknik yönetici beklentisinde. Çok uygun anlıyoruz. Seri ahir bu açıklamaları yapacağız. Bu kararımız güzel olsun. Öğretmenin kıymeti kadar, etrafını kimlerle donatacağımız da kıymetli. Bunun da dersine çalışıyoruz. Gece gündüz beşerlerle görüşüyoruz. Referanslar topluyoruz. Aklımızdaki beşerlerle birebir görüşmeler yapıyoruz. Örneğin Marco Aurelio. Aurelio neden değerli? Bu camianın formasının tartısını, Fenerbahçe tarihinin ne demek olduğunu bilen birisi. Yabancı olmasına karşın Türk Ulusal Ekibi’ne kadar yükselmiş bir isimdir. Önemli muvaffakiyetleri vardır. İspanyolca, Portekizce ve Türkçesi çok üst seviyede. Binaenaleyh her yabancı futbolcuyla yakın münasebet kurabilecek, kim gelirse gelsin öğretmenle yakın alaka kurabilecek, kariyerinden tecrübesinden ve lisanlarından ötürü bunları söylüyorum. Bunun haricinde Fenerbahçe kültürünün olmazsa olmazı olan, Brezilya ilgilerinde de o kültürü ve bağlantıyı canlı tutmak ismine da çok yararlı olacak. Öğretmenin etrafını yanlışsız donatmak derken, bundan bahsediyorum. Bana nazaran bu taşlardan bir tanesi Aurelio idi ve ona da buradan bir sefer daha ‘Hoş geldin’ diyorum” açıklamasında bulundu.

Pandemi sürecinde çalışmalara ara vermeden devam ettiklerinin altını çizen Selahattin Baki, “Korona virüs süreci başladığı andan itibaren bir gün dahi ara vermeden liderimizin önderliğinde ilgili başkan arkadaşlarla ve ilgili profesyonel arkadaşlarla hem Futbol A kadro yapılandırması hem altyapı yapılandırması hem de önümüzdeki seri ekibi çalıştıracak olan teknik yöneticiyle alakalı bütün görüşmelerimizi, planlarımızı yapıyoruz ve yapmaya devam ediyoruz. Bir gün bile ara vermediğimizden camiamızın kuşkusu olmasın. Bu mevzuda da çalışmalarımız devam edecek” tabirlerini kullandı.

FenerLAB ile ilgili de konuşan Baki, “Kaptanımız Emre tarafından bize bu tavsiye edildi. Kendisinin Avrupa kariyerinde gördüğü yaşadığı bir vakaydı. Evet, bir laboratuvar kuruldu. Kimi teknolojik aletler Samandıra’ya alındı. Bu ne işe yarayacak? Münhasıran sakatlık önleyici aletler ve programlar Samandıra’ya taşınıyor. Mesela hangi futbolcunun ne kadar yorgun olduğu bazen hiç ayan olmuyor. Bu testlerle futbolcunun yorgunluk aşaması yahut kaslarında sertleşme olup, olmadığı tespit ediliyor. Bunlar sakatlıkları tedbire açısından çok değerli adımlar. Teknolojik olarak Samandıra öteki seviyeye çıkıyor” dedi.

Cuma günü Üstün Lig’de Kayserispor ile akabinde Trabzonspor ile karşılaşacakları Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçına da değinen Selahattin Baki, “Gönül isterdi ki taraftarlarla birlikte olalım lakin dünyadaki kaidelerden ötürü şu maçı oynayabilmemiz büyük bir vaka. Öncelikle çubuklu formamız Saraçoğlu çimlerine ayak basacak, şükür kavuşturana. Taraftarımız güzel günde berbat günde bize destek oldu. Çok teşekkür ediyoruz. Dualarını, olumlu güçlerini esirgemeyeceklerini biliyoruz. Uzun bir vade birinci sefer resmi maça çıkıyoruz. Çok kıymetli bir müsabaka. Akabinde çok kıymetli bir kupa maçımız var. Şu anda konsantre bir biçimde cuma gününü ve akabinde oynayacağımız kupa maçını bekliyoruz. Bütün ekiplere muvaffakiyetler diliyorum. Korona virüs süreci hala devam ediyor. Bu türlü devirlerde yiğit meydanına çıkıp oynamak kolay değil. Herkese muvaffakiyetler diliyorum ancak saf ki her zamanki üzere en üstün muvaffakiyetler her devir Fenerbahçe’nin olsun” diyerek laflarını tamamladı.

Bu yazı yorumlara kapalı.