"Enter"a basıp içeriğe geçin

Şenol Güneş’ten yabancı kuralı sözleri! “Türk futbolcuların oynamasından yanayım”

A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, yayıncı kurulula verdiği röportajda; Üstün Lig’deki yeni yabancı kuralı, ay-yıldızlıların son durumu, yurt dışında forma giyen Türk futbolcular ve 21 kadrolu dönem hakkında değerli açıklamalarda bulundu.

Türk futbolcuların Muhteşem Lig’de daha fazla oynatılması gerektiğini belirten Güneş, Uluslar Ligi’nde alınan Macaristan mağlubiyeti sonrası kendisine yöneltilen tenkitlere de cevap verdi.

Şenol Güneş’in açıklamalarından satır başları şu halde:

Futbol ortak bir bedel ve hazine. Sağlıklı kararlar alındı, ligler bitirildi, yine başladı. 2-3 aydır uzun bir mühlet futbolcular farklı kaldı. Fizikî olarak tahminen gelişim kaydettiler fakat maç performansı olarak şimdi kaydedilmedi. Seyircinin ne kadar değerli bir faktör olduğunu da görmüş olduk.1-2 maç dışında tempolu, keyif veren bir maç görmedim.

Galatasaray çok dinamik. Başakşehir – Galatasaray maçı üzücü değildi. Oyuncuların performansları da üst düzeyde değil. İzleyenlerin keyif almayıp, kaçacağı bir periyot olabilir. Bizlerin de dikkat etmesi gerek.

Ulusal maçlar 3 gün içerisinde oynanıyor. Biz daha evvel en geç oynadık. Artık kampın en yakın günü oynadık. Tekrar kampımız var. Toplanıp gideceğiz. Rakibi tahlil edip kendi oyununuzu oynamak için vaktiniz yok. Ligler geç başladığı için hangi oyuncu ne kadar formda bilemiyoruz.

Oyuncu tatilden gelmiş. Antrenman, maç yapmamış, transfer yapmamış. Cengiz’i ben biliyorum lakin kadrosunda antrenman yapma bahtı olmadı. Hala devam edenler var. 4-5 oyuncunun transferi şimdi olmadı. Olabilecek transferler var. Bu oyuncuların kimileri antrenman yapıyordu, bir kısmı gideceğini bildiği için egzersiz yapmıyordu. Genç oyuncuları kadrolarında çalıştığı için oynattım lakin beni yanıltan o oldu.

İkinci maçta güzeldik. Kadro oyununda yeterliydik. Savunma kadroları başarılı gözüküyor lakin uzun vadede başarılı olacaklarını sanmıyorum. Birinci maçta oynatacağım maçları iki maç üst üste oynatmak istemiyordum. Sakatlık durumu da var. Biri de Çağlardı. Kümeden çıkmak alışılmış ki kıymetli lakin hazırlık maçı birebir vakitte.

Mert Hakan birinci maçta bir sakatlık geçirdi, ikinci maçta oynamadı yeni toparladı. Bu dönem bu risk çok fazla. Fazla değiştiren gruplar da, az değiştirenler de var. Ben inandığım yoldan gidiyorum ve bu türlü hakikat olduğunu düşünüyorum. Deneme yanılmayı fazla yaptığımızı göstermez. Biz tenkit almak için buradayız. Eleştirilerdeki doğruları kıymetlendirir, yanlışları çöpe atarım.

6-7 futbolcu bir ortada olsa işime gelir. Daha dağınık lakin oyuncunun Avrupa’da farklı gruplarda oynaması da kadrosu zenginleştirir. Uzun sakatlıklardan dönen oyuncuları da gördük burada. İki maç üst üste Merih’i oynatamam ben. Ozan’ı gördük, tıpkı Ozan kendi grubunda olumsuzdu. Avrupa’da oynamaları 1. Lig ya da 2. Lig fark etmez alışılmış ki avantaj. Biz inandığımız grubu yapıyoruz. Saha içinde ve saha dışında ne bekliyorsunuz? Bende âlâ olan bir futbolcu grubunda oynamıyorsa ben devam ederim onunla.

Biz bir aileyiz. Eldeki oyunculara ‘Size güveniyoruz’ diyoruz. Yeni oyunculara da ‘Gelmek istiyorsan öbür oyuncuları geç’ diyoruz. Bunu demezsek rekabet olmaz zati. Yeni oyuncular da getirmeliyiz ki 3-5 sene sonra bu oyuncuları zorlayıp geçmeli. Üretim yapmalıyız yoksa tıkanırsınız.

Mevcut tertip üretime dönük değil. Eldeki oyuncular bu manası taşımaz. Şikayetçi olmak için gelmedim, tahlil üretmek için geldim. Eldeki oyuncuları yarıştırmak, yeni oyuncular katmak istiyoruz. Türk futbolunun geleceği için burada varız. Ben Türk oyuncuların oynamasından yanayım. Ayrıcalık yapılsın demiyorum lakin yetişmesinden yanayım” açıklamasını yaptı.

Biz bir yerlere geldik. Avrupa’da, dünyada hürmet gören ve marka pahası olan bir kadroyuz. Esasen öyleydik lakin bir orta kaybediyorduk. Oynadığımız futbol onlardan aşağı olmasın, üstünde olsak da bizi yanıltmasın. Bizim için bir futbol ideolojisi var ve onu yapmaya çalışıyoruz.

Yabancı oyuncu kuralı Türk futbolu için konuşulmuyor. Konuşulan her bahiste, herkes kendi çıkarına nazaran hareket ediyor. Sonrasında benim de buna alet olmam isteniyor. Ben alet olmam. Benim fikrim var. Ben TFF’ye fikirlerimi söylerim.”