"Enter"a basıp içeriğe geçin

Son dakika: Eşref Hamamcıoğlu’ndan TFF’ye flaş öneri! Play-off…

Galatasaray Kulübü Divan Heyeti Lideri Eşref Hamamcıoğlu yaptığı açıklamada, TFF’nin son devirde aldığı kararları sahih bulmadığını lisana getirerek, “Salgın sıkıntısının devletimizi derinden etkilediğinden beri federasyonun almış olduğu kararları, süreç ve zamanlama olarak çok isabetli bulmuyorum” dedi.

Salgının birinci periyodunda liglerin oynanmamasına yönelik taleplerin TFF tarafından münasebetli görülmediğini aktaran Hamamcıoğlu, şunları kaydetti:

“Ligler seyircisiz oynansın, velev oynanmasın’ feryatları yükselirken federasyon ‘Hayır oynanacak’ dedi. Sonuçlarını gördük. Bu sonuçları en ağır yaşayan kulüplerden biri de biziz. Bu kadar malumat birikimi ve data varken, federasyonun, anladığımız kadarıyla Sıhhat Bakanlığının desteğini almaksızın yahut sorumluluğu paylaşmaksızın, ’12 Haziran’da ligler seyircisiz oynanacaktır’ kararını çok yadırgıyorum. Hem sporsever bir yurttaş hem de Galatasaray Kulübü Divan Heyeti Lideri olarak yadırgıyorum. Spor müsabakalarındaki tek paydaş onu yöneten federasyon, müsabakalar katılan sporcular, yönetimciler ile basın mensupları değil. Bunların aileleri var. Bu gruplara gönül veren taraftarlar var.”

Galatasaray Kulübü Divan Heyeti Lideri Hamamcıoğlu, maçların oynanması için makul kaidelerin bulunmadığını savunarak, “Şimdi 12 Haziran’da oynanacağını varsayalım, memleketimizde bir seyahat yasağı var şu anda. Deplasmana gidecek gruplar nasıl seyahat edecek. Hangi otellerde hangi kaidelerde kalacaklar. Federasyon tarafından bu düşünülmüşse açıklanmalı ki kişilerde en ufak bir telaş olmasın. Burada en değerli öge olan sporcularımız ne düşünüyor? Sıhhat konusunda bu kadar hassas olduğumuz bir devirde bunlara ‘Hadi gelin oynayacaksınız’ diye bir buyruk veremezsiniz” sözlerini kullandı.

Futbolcuların uzun vakitten beri bağlı bulundukları derneklerden fazla kendilerini aktarım eden anonim şirketlerinin çalışanları statüsünde olduğunu anlatan Hamamcıoğlu, laflarını şöyle sürdürdü:

“Burada bir emekçi patron ilgisi var. Ligler açıldıktan sonra bizim bir idarecimiz, sporcumuz salgına yakalanırsa, bu çalıştığı sırada uğradığı bir kaza olacak sonuçta. Burada iş kanunu, sigortalar devreye girer. Bunun altından kim kalkacak. Liglerin 12 Haziran’da başlamasının getirebileceği olumsuz sonuçların sorumlusu kim? Bunun görünür olması lazım. Bu işin evvel takip edilebilir bir sorumlusunun çıkması lazım. Çok muvaffakiyetle bu işi sürdüren Sıhhat Bakanlığının Bilim Şurası var, onlardan oynanabileceği konusunda bir yeşil ışık gelmedi. Federasyon bu türlü bir sorumluluğun altına girebiliyorsa, bunu açık olarak beyan etmeli. Federasyonun protokolünü gördük. Bunların büyük bir çoğunluğu uygulanamayacak kurallar. Umarım federasyon bu kararını tekrar gözden geçirir ve yeni bir karar alır.”

Eşref Hamamcıoğlu, Muhteşem Lig’in tamamlanması konusunda devir zaman farklı senaryoların da konuşulduğunu anlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunlardan biri ‘Beyaz Lig’ yapmak. Yani ligi bu sene oynanmamış kabul etmek. Bu da spor ruhu açısından büyük adaletsizlik olur diye düşünüyorum. Zira yıl boyunca muvaffakiyet için uğraş etmiş sporcularımız var. Fikirlerine çok kıymet verdiğim kulüp üyelerimiz, dostlarımızla konuştuğumda tahminen birinci 4 sırada konum alan gruplar arasında bir play-off yapmak olabilir. Zira puan sıralamasına bakınca şampiyon olma mümkünlüğü olan 4 kulüp var. Bunlar arasında play-off yapılabilir. 12 Haziran’da değil de daha ileriki bir tarihte olabilir. Ligden de düşme kalksın ve seneye de lig 20 ekiple oynansın.”

Eşref Hamamcıoğlu, marazı nedeniyle ameliyat geçiren kulüp lideri Mustafa Cengiz’in bir an evvel sıhhatine kavuşmasını dileyerek, “Sizin aracılığınızla bir sefer daha kıymetli Liderimize, ailesine, sevenlerine ve tüm camiamıza ‘geçmiş olsun’ dileklerimizi iletmek istiyorum. En büyük temennimiz bir an evvel şifa bulup, tekrar aramıza dönmesidir” dedi.

Mustafa Cengiz’in birinci ameliyatının başarılı geçtiğini anlatan Hamamcıoğlu, “Dualarımızla ve müspet kuvvetle kendisine destek vermekten sair bir şey şu an elimizden gelmiyor. Şimdilik yalnızca yakınları görüşüyor. Ileti yoluyla temennilerimizi iletebildik. Birinci olarak dimağ ameliyatı yapıldı. Muvaffakiyetle geçtiğini öğrendik. Arızalı olabilecek hadisenin ortadan kaldırıldığını duyduk, sevindik. Bundan sonra vesair aşamalar devam edecektir. Kendisine güç diliyoruz. Yöneticimizin savaşçı ve inatçı kişiliği, bunu olumlu manada söylüyorum, bu işin üstesinden gelmesine en büyük yardımı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Eşref Hamamcıoğlu, Galatasaray’ın da başka kulüpler üzere koronavirüs salgınından etkilendiğini vurgulayarak, “Galatasaray da gelir sarfiyat üzerine kurulmuş bir kulüp. Ama bir şirketten farklı olarak kendisine gönülden bağlı taraftarları var. Burada beklenen gelirler sağlanamıyor. Bunların en değerlisi de maç gelirleri. Başka yandan Galatasaray’ın olmazsa olmazı olan taraftarlar müsabaka keyfinden mahrum kaldı” diye konuştu.

Kestirim edilemeyen salgına karşı bir plana sahip olmadığını aktaran Hamamcıoğlu, şunları söyledi:

“Galatasaray salgından birinci etkilenen kulüplerden biridir. Öğretmenimiz, 2. liderimiz ve gayri başkanlarımız bundan birinci başta etkilendi. Şükürler olsun ki sıhhat kuruluşlarının harikulâde desteğiyle bunu hasarsız atlattık. Lakin bu sorun bitti demek değildir. Bütün yerküre bir 2. dalgadan kelam ediyor. O bakımdan öbür kulüpler üzere Galatasaray’ın maddi hasarı çok olacaktır. Türkiye’de zati kulüplerin maddi durumları çok güzel değildi. Bir de üzerine bu türlü salgın gelince bunun altından kalkabilmek için topyekün bir seferberlik lazım. Buna kamunun da iştirak etmesi lazım.”